Lauri Jõeleht

Lauri-JoelehtLauri Jõeleht lõpetas 1996. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli kitarri erialal Tiit Petersoni õpilasena. Seejärel täiendas end Barcelona Konservatooriumis José Luis Lopategui klassis (1996–1997). 2001. aastal lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal, kus õppis professorite Eino Tambergi ja Helena Tulve juhendamisel ning 2003. aastal omandas samas magistrikraadi, erialaõpetajateks Helena Tulve ja Toivo Tulev.

Alates 1996. aastast on Lauri Jõeleht töötanud kitarriõpetajana. Praegu õpetab ta kitarri Pirita Kitarristuudios ja Vanalinna Hariduskolleegiumis. Tema õpilased on saavutanud auhinnalisi kohti vabariiklikel ja rahvusvahelistel kitarrikonkurssidel.

Lauri Jõeleht on loonud kammer- ja orkestrimuusikat ning liturgilist muusikat. Olulisel kohal helilooja loomingu hulgas on kooriteosed, mille valmimisele on kaasa aidanud nimekad Eesti vokaalkollektiivid: Vox Clamantis, Heinavanker, Orthodox Singers, Linnamuusikud, Ensemble Voces Musicales. Ta on olnud peaaegu kõikide oma kitarriteoste esmaesitaja. Lisaks on Jõelehe teoseid esitanud Ensemble Voces Musicales, Reval Ensemble, Collegium Consonante, Ensemble Ars Nova (Rootsi), organist Ulla Villenthal, oboist Kalev Kuljus, kandlemängija Ritva Koistinen, kitarristid Stefan Östersjö ja Kristo Käo. Lauri Jõelehe looming on kõlanud järgmistel festivalidel: NYYD, Trialogos, Eesti Muusika Päevad, Eesti Noorte Heliloojate Festival ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestival.

Jõelehe teos „Loobumus” võitis 2003. aastal Eesti Kitarriseltsi korraldatud klassikalise kitarri sooloteoste konkursil I preemia, teos „Concordia” kahele kitarrile pälvis festivali Eesti Muusika Päevad 2005 heliloojapreemia. Põhjamaade muusikakomitee (NOMUS) tellimusel valmis 2003. aastal ansambliteos „Ut unum sint”, mille kandis ette Rootsi uue muusika ansambel Ars Nova.

Suurem osa Pirita Kitarriorkestri repertuaarist on seatud Lauri Jõelehe poolt. Ta on Eesti Kitarriseltsi liige on aastast 1999 ja Eesti Heliloojate Liidu liige aastast 2002.